Makov znak Obec Makov

Úvod > Obec > Historie a současnost

Historie a současnost

Z historie obce Makov

Obec se rozkládá na úpatí Českomoravské vrchoviny 10 km západně od Litomyšle. Leží v nadmořské výšce 430.
Počet obyvatel: 351

První písemná zpráva o Makovu je z roku 1349. Počátky Makova však sahají do konce 1. tisíciletí, jak napovídá jeho jméno, odvozené od planého máku. Jména odvozená od přírodních názvů patří totiž k nejstarším. Důkazem může být nález kamenné sekery a rytířské ostruhy.

KOSTEL od sokolovny[2].jpgDominantou Makova je kostel sv. Víta s věží vyskou 42 metrů. Kostel pochází z počátku druhého tisíciletí, jak lze usoudit i z jeho zasvěcení sv. Vítu, jednomu z nejstarších patronů celého křesťanského světa. O této stavbě se zmiňují dobové zprávy již za vlády posledních Přemyslovců. Původně románská stavba byla několikrát přestavována. V roce 1999 byl zhotoven nový krov a střecha, opravena omítka a provedena nová fasáda. Makovský kostel patří také k nemnoha stavbám, které se mohou pochlubit obrazem od Mikoláše Alše.

Mezi zdejší slavné rodáky patřil Jan Lenoch, významný český politik přelomu století. V seznamu obyvatel Makova lze také nalézt předky národního umělce Vincence Makovského.
Počtem obyvatelstva i domů převyšoval Makov všechny vesnice západní části pozdějšího litomyšlského okresu po celá staletí až do počátku první republiky. Podle dostupných informací měla obec nejvyšší počet  obyvatel - 659 - v roce 1869. Pozdější úbytek obyvatel byl zaviněn odchodem lidí do měst za prací. Dnes má Makov 138 domů a 351 obyvatel.

V obci se nachází mateřská škola, základní škola pro 1. až 3. třídu, Sokolovna (kulturní dům), Hasičský dům se společenskou místností, prodejna smíšeného zboží a pohostinství poskytující základní občerstvení, prodejna VARI - malá zemědělská a zahradní technika.
Obcí Makov prochází neznačená cykloturistická trasa z Růžového paloučku do Toulovcových maštalí.

Vyhledat

25. 2. Liliana

Zítra: Dorota

Úterý Oblačno až zataženo s občasným deštěm 8/5 °C